رمز استقامت ارتش سوریه

بحران جاری در سوریه با مجموعه‌ای از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی همراه شده است که این تحولات خود را بر روی بحران سوریه نشان می‌دهد. اولین تحول را باید در پایداری نظام سوریه در برابر بازیگران خارجی دانست. دومین نکته را باید در کمک‌های محور مقاومت یعنی ایران و حزب‌الله به سوریه دانست. تحول سوم اشتباه غرب در برنامه‌ریزی‌اش در سوریه می‌باشد بدین‌معنا که غرب و هم‌پیمانان او در منطقه درصدد بودند از طریق فتواهای تکفیری‌ها و سلفی‌ها، امنیت را برای کشورهای خود و ناامنی را برای سوریه به‌وجود آورند اما شهادت شیخ حسن‌شحاته در مصر نشان داد که این موج به‌راه افتاده تکفیری دیگر به سوریه محدود نمی‌ماند و دیگر کشور‌ها نیز از موج تندروی‌های سلفی‌ها در امان نمی‌مانند.  

نکته چهارم آن است که غرب به‌دنبال آن بود تا از طریق بحران آفرینی در سوریه ارتش این کشور که همواره تهدیدی برای اسرائیل به‌حساب می‌آمد و از طرفی سلفی‌ها و نیروهای القاعده را در خاک سوریه به جان هم بیندازدچراکه تضعیف هر دو طرف به‌نفع آمریکا و اسرائیل است. ولی همانطور که گفته شد این سناریو به منصه ظهور نرسید و سوریه از گروه‌های تکفیری پر شد و این سبب شد که بحران به دیگر مرزهای سوریه نیز سرایت کند.

این تحولات در کنار تحولات دیگری مانند تغییر کادر رهبری قطر و همچنین مصر به‌علاوه تحولات بین‌المللی سبب شده که اوضاع در سوریه متفاوت شود. در زمینه تحولات بین‌المللی باید به چالش اقتصادی چین در برابر آمریکا اشاره کرد. چین به‌لحاظ اقتصادی موفق شده که آلمان و ژاپن را پشت‌سر بگذارد و گفته می‌شود که طی 10سال آینده چین از آمریکا نیز عبور می‌کند. این امر سبب شد که آمریکا به هر طریق ممکن بخواهد پرونده خاورمیانه را سر و سامان بدهد. در این راستا آمریکا به سمت مصالحه با روسیه حرکت کرده است و توافق برای برگزاری ژنو2 نیز در همین راستا قابل تحلیل است. در این راستا می‌بینیم که آمریکا ارسال سلاح به مخالفان را متوقف کرده و انگلیس و فرانسه را هم تحت فشار قرار داده تا به مخالفان سوری سلاح ندهند.

در کنار این باید به موفقیت‌های ارتش سوریه اشاره کرد که موفق شده برخی مناطق مهم را باز پس بگیرد و در حال یکسره کردن اوضاع است به‌گونه‌ای که حتی نیاز به برگزاری ژنو2 نیز احساس نشود. این در حالی است که مخالفان از نبود سلاح رنج می‌برند. در این فضا بحث حمله که از طرف غرب مطرح می‌شود بیشتر جنبه سلبی دارد تا ایجابی. آنها به‌خوبی می‌دانند که حمله نظامی اوضاع را به‌شدت پیچیده می‌کند و این امر در حال حاضر ناممکن است. در نتیجه و با توجه به مجموع تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای می‌توان گفت که دولت سوریه توان یکسره کردن اوضاع را دارد.

/ 0 نظر / 10 بازدید